Jak zrobić kopię zapasową blogu na platformie Blogger

Jak w 5 minut wykonać pełną kopię zapasową witryny Blogger (Blogspot), aby nigdy nie stracić swoich postów i ustawień motywu (szablonu).


Gdy czytasz ten post, to gdzieś na świecie ktoś traci właśnie swoje posty lub nawet całe blogi. Znikają w wyniku awarii, pomyłki, lub usunięcia przez Google. Forum pomocy Blogger pełne jest takich historii.

Jak zrobić kopię zapasową blogu na platformie Blogger
Pół biedy, jeśli regularnie zapisywałeś kopie zapasowe swoich postów i szablonu. Wtedy kilkoma kliknięciami przywrócisz uszkodzony szablon lub usunięte posty.

Gorzej, gdy nigdy nie robiłeś kopii zapasowych. Wówczas Twoja ciężka praca (godziny, tygodnie, miesiące, lata spędzone na napisaniu setek postów i artykułów) znika, niczym dym na wietrze...

A czy Ty robisz systematycznie kopie zapasowe swoich blogów?

Jeśli nie, to koniecznie powinieneś zacząć, tym bardziej że zajmuje to dosłownie kilka minut.

Postępuj zgodnie z poniższym samouczkiem, a dowiesz się, jak łatwo i szybko wykonać kopię zapasową postów i szablonu na platformie Blogger (Blogspot).

# 1. Co to jest kopia zapasowa blogu?

 Kopia zapasowa (inaczej kopia bezpieczeństwa, backup), to kopia postów, komentarzy, motywu zapisana i przechowywana w bezpiecznym miejscu. Są to zapisane dane, które możesz użyć do przywrócenia, odtworzenia lub naprawy swojego blogu.

Dzięki kopiom zapasowym łatwo zarchiwizujesz i przywrócisz posty oraz szablon (motyw). Jest to zbawienna opcja w przypadku nieprawidłowego działania, uszkodzenia lub nawet usunięcia blogu. 

➤ Co to jest „tworzenie kopii zapasowych”?

Tworzenie kopii zapasowych to zapisywanie w bezpiecznym miejscu danych, których nie chcemy stracić. Na przykład tworzenie kopii zapasowych postów i motywu na platformie Blogspot (Blogger).

➤ Co to jest kopia zapasowa na platformie Blogger (BlogSpot)?

Pełna kopia zapasowa na platformie Blogger to dwie oddzielne kopie zapasowe:
 • Kopia zapasowa motywu (szablonu).
 • Kopia zapasowa treści (postów, komentarzy itp.). 
Pomagają one zabezpieczyć posty i szablon przed awarią lub ich utratą.

Każdy właściciel blogu na platformie Blogger (BlogSpot) łatwo wykona kopię zapasową postów komentarzy, korzystając z funkcji eksportu bloga do formatu XML. Szczegóły znajdziesz na filmikach niżej. Kopię zapasową pobierasz i zapisujesz np. na dysku swojego komputera w formacie XML. 

Natomiast w przypadku awarii lub usunięcia postów kilkoma kliknięciami pobierasz zapisane zasoby.

Wróć do góry.

# 2. Czy platforma blogowa Blogger (Blogspot) tworzy automatyczne kopie zapasowe tak jak WordPress?

Niestety nie. Na Bloggerze kopie zapasowe trzeba robić ręcznie. 

Na szczęście jest to łatwe i zajmuje dosłownie kilka minut.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wykonać kopię zapasową na Bloggerze.

# 3. Dlaczego warto systematycznie zapisywać kopię zapasową?

Stare powiedzenie internetowe głosi, że istnieją dwa typy blogerów. Tacy, którzy już robią kopie zapasowe i tacy, którzy dopiero zaczną. Awaria, w wyniku której tracą swoje cenne zasoby to brutalna lekcja, po której zaczynają w końcu je zapisywać.

Kopie zapasowe warto robić, aby zabezpieczyć się przed losowymi zdarzeniami.  Jakie to mogą być zdarzenia? 

Na przykład:
 • Awaria blogu: Jeśli lubisz modyfikować swój blog (np. szablon, kod źródłowy), to łatwo spowodować błąd, w wyniku którego blog przestanie działać. Znam to z autopsji... Wielokrotnie zdarzyło mi się coś popsuć. Na szczęście regularnie zapisuję kopie zapasowe, więc moja praca włożona w tworzenie blogu została uratowana. 

 • Usunięcie postów lub całego blogu: Blogi na platformie blogowej Blogger należą do firmy Google, która jest uczulona na wszelkie łamanie zasad i warunków swojego regulaminu. Forum pomocy Blogger pełne jest komentarzy, w których użytkownicy pytają się, dlaczego ich blog został usunięty.

 • Błąd ludzki / pomyłka: Posty znikają również przez pomyłkę. Chwila roztargnienia, braku uwagi i klikasz przycisk „usuń ten post”. Warto więc tworzyć kopie zapasowe na wypadek takiego zdarzenia. Odtworzysz wtedy z kopii zapasowej swoje posty (i szablon), w które włożyłeś dużo pracy.

 • Wirusy / hakerzy: W Internecie istnieje masa potencjalnych zagrożeń (wirusy, konie trojańskie, hakerzy),  które mogą uszkodzić Twój blog. Jeśli masz aktualną kopię zapasową — nie musisz się martwić. W razie ataku przywrócisz swój blog z kopii zapasowej.

 • Awaria serwera: Wprawdzie blogi na platformie Blogger znajdują się na stabilnych i bezpiecznych serwerach Google i awarie zdarzają się sporadycznie. Jednak nigdy nie da się wykluczyć klęski żywiołowej (pożaru, powodzi), w wyniku której serwery zostaną uszkodzone i Twoje blogowe posty znikną.
Systematyczne tworzenie kopii zapasowych zapewnia więc spokój ducha. W przypadku usunięcia, awarii, pomyłki, błędu, katastrofy, ataku hackerskiego — kopia zapasowa posłuży Ci do przywrócenia postów, szablonu i powtórnego uruchomienia blogu. Nigdy nie jest za późno, żeby rozpocząć tworzenie kopii zapasowych.


# 4. Jak wykonać kopię zapasową motywu (szablonu) na platformie Blogger (Blogspot):

Tworzenie kopii zapasowej motywu (szablonu):

 1. Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego swojego blogu na platformie Blogger.
 2. Kliknij zakładkę „Motyw” (po lewej stronie pulpitu). 
  Tworzenie kopii zapasowej motywu (szablonu)

 3. Rozwiń zakładkę „DOSTOSUJ”. 
  Tworzenie kopii zapasowej Blogger.

 4. Kliknij napis „Utwórz kopię zapasową”
  Tworzenie kopii zapasowej motywu (Blogger)

 5. Kliknij napis „Pobierz”, aby zapisać kopię zapasową na dysku. 
  Tworzenie kopii zapasowej motywu (Blogger, Blogspot)
Teraz masz już zapisaną kopię swojego szablonu (motywu). Warto tworzyć kopię zapasową motywu przed każdą ingerencją w kod źródłowy blogu (HTML). W razie awarii, błędu, łatwo przywrócisz motyw do wcześniejszego stanu.

 • [message]
  • Kopia zapasowa motywu (szablonu) to jeszcze nie wszystko. Najważniejsza jest kopia zapasowa zawartości treści blogu (postów, komentarzy itp.). Zobacz szczegóły na filmiku niżej.

# 5. Jak przywrócić szablon z kopii zapasowej?

 1. Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego swojego blogu na platformie Blogger.
 2. Kliknij zakładkę „Motyw” (po lewej stronie). 
 3. Rozwiń zakładkę „DOSTOSUJ”. 
 4. Kliknij napis „Przywróć”
 5. Kliknij napis „Prześlij”, aby pobrać zapisany wcześniej motyw z pliku na komputerze. W ten sam sposób możesz też dodać do swojego blogu niestandardowe szablony, pobrane z Internetu. Przed każdą taką operacją warto utworzyć kopię zapasową szablonu (w razie, gdyby coś poszło nie tak).
  Jak przywrócić szablon z kopii zapasowej? Blogger.

# 6. Jak wykonać kopię zapasową treści (postów i komentarzy) w Bloggerze (Blogspot):

Tworzenie kopii zapasowej treści (postów itp.):

 1. Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego swojego blogu na platformie Blogger.
 2. Wejdź w zakładkę „Ustawienia”
 3. Przewiń stronę w dół, do sekcji „Zarządzaj blogiem”.
 4. Kliknij przycisk „Utwórz kopię zapasową zawartości”
  Tworzenie kopii zapasowej treści Blogger.
  .  
 5. Kliknij przycisk „Pobierz” i zapisz zawartość swojego blogu na dysku.

Tworzenie kopii zapasowej treści, Blogger.

Wróć do góry.


# 7. Jak przywrócić treść blogu (posty i komentarze) z kopii zapasowej na Bloggerze?

 1. Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego swojego blogu na platformie Blogger.
 2. Wejdź w zakładkę „Ustawienia”.
 3. Przewiń stronę w dół, do sekcji „Zarządzaj blogiem”.
 4. Kliknij napis „Importuj zawartość”.
  Jak przywrócić treść blogu na Bloggerze.

 5. Kliknij przycisk „Importuj”, aby zaimportować posty i komentarze z wcześniej zapisanego na dysku pliku. Zaimportowane posty zostaną posortowane według daty.

Jak przywrócić treść na Bloggerze.

Wróć do góry.


# 8. Gdzie najlepiej przechowywać kopie zapasowe blogu? 

Kopie zapasowe warto przechowywać w bezpiecznym miejscu. Najlepiej poza komputerem, z którego korzystasz. W ten sposób kopia zapasowa będzie zabezpieczona i nienaruszona, nawet jeśli Twój komputer się zepsuje, a laptop zostanie skradziony.

Na przykład:
 • na zewnętrznej pamięci USB,
 • na zewnętrznym dysku twardym,
 • na płycie CD / DVD,
 • w chmurze — np. na dysku Google.

# 9. Jak często zapisywać kopię zapasową?

 • Kopia zapasowa szablonu (motywu): Najlepiej twórz kopię zapasową motywu przed każdą ingerencją w kod źródłowy blogu (HTML). W razie gdy coś zepsujesz (mnie czasami to się zdarza), to łatwo przywrócisz motyw do wcześniejszego stanu.

 • Kopia zapasowa treści: W zależności od tego, jak często aktualizujesz swój blog, piszesz artykuły, powinieneś wykonywać kopię zapasową. Najlepiej po każdym napisaniu nowego artykułu. Im częściej, tym bezpieczniej dla Twoich treści. 

# 10. Wniosek — podsumowanie:

 • [message]
  • Zapisywanie kopii zapasowej na platformie Blogger jest niedoskonałe, ponieważ trzeba robić to ręcznie, ale za to jest łatwe i zajmuje dosłownie chwilę.

   Warto więc systematycznie zapisywać kopie zapasowe, ponieważ zapewnia to spokój ducha i bezpieczeństwo Twojej witryny. 

   W przypadku usunięcia, awarii, pomyłki, błędu, katastrofy, ataku hackerskiego — kopia zapasowa posłuży Ci do przywrócenia postów, szablonu i powtórnego uruchomienia blogu. 

   Nigdy nie jest za późno, żeby rozpocząć tworzenie kopii zapasowych.

Przeczytaj także:

[Jak zmienić lub dodać ikonę favicon w nowej wersji Bloggera?]


Autor wpisu: m-Zarabianie.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 2020-10-25.
Kopiowanie treści blogu zabronione.

KOMENTARZEZasady komentowania: Bardzo proszę nie spamować linkami w komentarzach. Komentarze będące typową reklamą: zawierajcie linki, frazy kluczowe zamiast podpisu (pisane pod SEO) itp. nie będą publikowane.

Przeczytaj więcejBLOGGER: 8
 1. Nie wiem jak z odpowiedzią na starsze posty, więc zapytam tutaj. Jak wygląda wypłata przez PayPal z serwisów płatnych ankiet? Tzn. chodzi mi konkretnie o przewalutowanie. Gdy wypłacamy 10EURO to faktycznie otrzymamy te koło 45zł czy płacimy również za zmianę waluty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   płacimy za zmianę waluty, ponieważ PayPal przelicza waluty po kursie korzystnym dla siebie, zaniżonym o około 3% (opłata wliczona jest w kurs waluty).

   www.paypal.com/pl/webapps/mpp/paypal-fees

   Na przykład dzisiejszy kurs EURO według PayPal, to: 1 € = 4,40 zł (27.10. 2020).
   Natomiast według NBP 1 € = 4,5774 zł (27.10. 2020).

   Jeśli chcesz sprawdzić aktualny kurs walut według PayPal, to:

   1. Zaloguj się na swoje konto PayPal.
   2. Kliknij zakładkę „Portfel" (na górze strony): www.paypal.com/myaccount/money/
   3. Kliknij napis „Przelicznik walut” pod walutami.
   4. Wyświetli się strona, gdzie możesz sobie sprawdzić kursy walut według PayPal.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

   Usuń
 2. Cześć,
  Próbowałem utworzyć kopię zapasową szablonu, ale po pobraniu mam taki komunikat : https://i.gyazo.com/16de2bd0d981fc2b9635c563c3fea66c.png , co więc muszę zrobić, jaką aplikację pobrać bym mógł otworzyć to?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, u mnie to działa automatycznie, bez żadnych dodatkowych aplikacji.

   Jak przywrócić motyw z kopii zapasowej (zapisanej wcześniej na dysku):

   1. Logujesz się do pulpitu nawigacyjnego swojego blogu na platformie Blogger.
   2. Klikasz zakładkę „Motyw” (po lewej stronie).
   3. Rozwijasz zakładkę „DOSTOSUJ”.
   4. Klikasz napis „Przywróć”.
   5. Klikasz napis „Prześlij”, aby pobrać zapisany wcześniej motyw z pliku na komputerze. Wybierasz  plik kopii zapasowej motywu, który zapisałeś sobie wcześniej na dysku.
   W ten sam sposób możesz też dodać do swojego blogu niestandardowe szablony, pobrane z Internetu.

   Usuń
  2. PS. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie. Chcesz pobrać motyw na dysk? Czy przywrócić motyw z wcześniej utworzonej kopii? Jeśli chcesz przywrócić motyw (wnioskuję po mailu, który wysłałeś mi na priv), to postępuj zgodnie z punktami w komentarzu wyżej.

   U mnie to działa na wszystkich motywach Bloggera: standardowych i niestandardowych, bez żadnych dodatkowych aplikacji. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Dzięki za odpowiedź, wczoraj jeszcze zadałem to pytanie na forum wsparcia Bloggera i dostałem odpwoiedź, ktoś polecił mi pobrać program Notepad++ i teraz za pomocą tego programu mogę otwierać pliki .xml. Chodziło mi o to, że jak już utworzyłem kopię zapasową szablonu, i chciałem otworzyć ten pobrany plik .xml , to właśnie taki komunikat mi wyskakiwał, ale już mogę go otworzyć za pomocą aplikacji Notepad++. A czy jest jakiś sposób na usunięcie jednym ruchem wszystkich gadżetów z motywu tych które ja dodałem ręcznie a nie te które juz były w tym motywie niestandardowym)? Bo jak zmieniałem motyw, to zostały mi te gadżety które ja dodałem. Ostatnio miałem pewnien problem z listą linków, ale na szczęście go rozwiązałem, prawdopodobnie któreś z moich rozszerzeń w Chromie w jakiś sposób sieje spustoszenie w tym gadżecie, i nie mogłem edytować żadnego z linku, nie miałem opcji edytuj do każdego linku, tylko jedna opcja edytuj na samym dole, która i tak nie działała. Ale jak się zalogowałem do Bloggera w innej przeglądarce to wszystko było normalnie. Czy kiedykolwiek coś takiego Ci się też przytrafiło? Jeśli nie, to uprzedzam że jak coś takiego by było, taki błąd - że w gadżecie lista linków nagle nie ma opcji edytuj do każdego z linków, to należy albo wyłączyć rozszerzenie/pracować na innej przeglądarce, czasem wystarczy też wyczyszczenie pamięci podręcznej/ciasteczek. Już myślałem, że to jakaś awaria Bloggera, bo jak zmieniałem szablony to był nadal ten błąd, ale już jest ok :) Trochę się rozpisałem,
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Ok rozumiem — po prostu chciałeś otworzyć plik XML (kopii zapasowej).
   Ja nie otwieram plików XML, ponieważ nie jest to konieczne do przywracania, czy tworzenia kopii zapasowej.

   Przywrócenie motywu z kopii zapasowej, to tylko kilka klików myszką — i po robocie.

   Ale super, że sobie poradziłeś i znalazłeś program do otwierania plików XML.

   Odnośnie do gadżetów, to ja usuwam je ręcznie.

   Dzięki za dodatkowe informacje i pozdrawiam :)

   Usuń

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Otrzymuj informacje o najnowszych postach na adres E-mail

Twoja zgoda: Zapisując się do subskrypcji bloga, zgadzasz się na gromadzenie i przechowywanie Twojego adresu e-mail. Przeczytaj więcej

Polecany program:

Panel Opinie (płatne ankiety) — płaci pieniądze od 2007 roku na: Konto bankowe, karty podarunkowe, doładowanie telefonu. Przeczytaj więcej:

Panel Opinie.pl - zarabianie przez internet, płatne ankiety

Szukaj na blogu m-Zarabianie:


Nazwa

2018,1,20dollars2surf,1,3ziko,1,Adnox,8,Ads-Ivo,1,AdSense,3,Afiliacja,9,akademickie,2,Angielskojęzyczne,8,ankieta,2,Ankiety,37,AnsWeo,1,aplikacje,4,Archiwalne,16,Arial-Media,8,Artykuly-goscinne,2,AttaPoll,1,backup,1,Badanie-opinii,1,Banki,8,Bez-polecania,6,bezinwestycyjne,3,bezpieczeństwo,2,BiznesMails,1,blog,104,Blogger,7,blogowanie,7,blogspot,7,Bo-Panel.pl,1,bony-zakupowe,7,cash back,6,CashBackRabat,1,CashnHits,2,Cel-charytatywny,3,CentrumReklamy,3,Click.Mail,1,ClixAddon,1,Clixsense,11,cytaty,2,cytaty motywacyjne,2,cytaty o optymizmie,1,cytaty o zarabianiu,1,Dla-promotorów,11,Dobre,28,Doładowanie-telefonu,11,DonkeyMails,2,eKasa,2,eKonto,1,eKonto m,1,EldiBux,1,Epanel,1,favicon,1,favikona,1,Filmy,1,Forsapl,1,Gify,1,GlobalTestMarket,1,głosowanie,1,Google,7,Google AdSense,2,Google-Analytics,2,GPTplanet,1,GPTR,12,GreenPanthera,1,i-say,1,ikonki,2,ImasOnline,1,ImperiumReklamy,3,internet,2,kalkulator oszczędności,1,kalkulatory,1,KlubKantar,2,komputery,1,Konta bankowe,7,konta młodzieżowe,2,konta osobiste,1,konta oszczędnościowe,1,konta walutowe,1,kopia-zapasowa,1,LifePointsPanel,1,lista,4,lokaty,1,LuckyMails,1,Mailowe,15,MarketAgent,1,Marketing,8,Markonix,1,MateBux,1,mBank,3,Metody,12,Moje ulubione,12,Motywacja,5,MyCashBar,1,MyLead,1,na-konto,21,Nagrody,5,Najlepsze,3,najwięcej-ankiet,1,Neobux,5,Netele,5,News,24,Nie polecam - SCAM,23,No-Minimum,1,Norstat,1,NorstatPanel,1,Ojooo,1,Opinie.pl,2,OptimalBux,1,oszczędzanie,3,PanelAriadna,1,Partnerskie,6,PayPal,15,Payza,4,piłka nożna,1,PIT,1,pl.toluna.com,1,płatne ankiety,34,Pod znakiem zapytania,10,podatki,1,podsumowanie,8,podsumowanie-2020,5,poleceni,5,Polskie,31,Polskojęzyczne,30,poradnik,41,Porównywarka,5,Poznaj.to,1,praca,1,Procesory płatności,1,Prodege,3,Produkty finansowe,9,Programy firmy Atentivo Anti-Tau & Ads-Ivo (Admin Netele i Miroka),6,Prolific,1,przewodnik,57,przydatne narzędzia,8,PTC,15,PulsReklamy,2,ranking,7,raport,5,ReaktorOpinii,1,recenzja,25,reklama,5,Reklama w internecie,6,reklamy na stronę,2,review,19,Revolut,1,samouczek,2,Scarlet-Clicks,1,Sejfik,1,Skrill,12,Słowniczek,3,sonda,1,statystyki,5,SwagBucks,1,Swiat-Reklam,2,SWPanel,1,Szuwary,7,Testowane,2,TimeBucks,1,timebucks.com,1,Toluna,1,UEFA Euro 2016,1,Video,1,WordLinx,1,wypełnianie ankiet,19,wyplacalne-strony,3,Wypłata,3,Wywiady,1,YouGov,1,ySense,11,Zagraniczne,6,zakupy,2,zarabianie,99,zarobki,13,zestawienie,7,ZielonyMail,3,Zlotoweczka,1,życzenia,1,życzenia bożenarodzeniowe,1,
ltr
item
m-Zarabianie — blog o zarabianiu w Internecie bez inwestycji: Jak zrobić kopię zapasową blogu na platformie Blogger
Jak zrobić kopię zapasową blogu na platformie Blogger
Jak w 5 minut wykonać pełną kopię zapasową witryny Blogger (Blogspot), aby nigdy nie stracic swoich postów i ustawień motywu (szablonu).
https://1.bp.blogspot.com/--Q16Zka4taU/X5MxtmaaAhI/AAAAAAAAFFk/HSIX7-fvqxIUFvQzP95zHizecv2wxYllgCLcBGAsYHQ/s320/lifestyle.jpg
https://1.bp.blogspot.com/--Q16Zka4taU/X5MxtmaaAhI/AAAAAAAAFFk/HSIX7-fvqxIUFvQzP95zHizecv2wxYllgCLcBGAsYHQ/s72-c/lifestyle.jpg
m-Zarabianie — blog o zarabianiu w Internecie bez inwestycji
https://www.m-zarabianie.com/2020/10/kopia-zapasowa-blogger.html
https://www.m-zarabianie.com/
https://www.m-zarabianie.com/
https://www.m-zarabianie.com/2020/10/kopia-zapasowa-blogger.html
true
811550301452940054
UTF-8
Załadowano wszystkie posty Nie znaleziono żadnych wpisów POKAŻ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Anuluj odpowiedź Skasuj By Strona główna STRONY POSTY Pokaż wszystkie PRZECZYTAJ TAKŻE PODOBNE POSTY: ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ NA BLOGU WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono żadnego wpisu pasującego do Twojej prośby Wróć na stronę główną Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela Pon Wt Śr Czw Piąt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Sty Lut Marz Kw Maj Czer Lip Sier Wrz Paź List Gru przed chwilą 1 minutę temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Śledzić TREŚĆ PREMIUM ZOSTAŁA ZABLOKOWANA STEP 1: Udostępnij w sieci społecznościowej STEP 2: Kliknij link w swojej sieci społecznościowej Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod Wszystkie kody zostały skopiowane do schowka Nie można skopiować kodów / tekstów, naciśnij [CTRL] + [C] (lub CMD + C na Macu), aby skopiować Spis treści